HKG davası sil baştan: Sanıklar yeniden hakim karşısına çıktı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken ‘evlendirmesi’ ve H.K.G.’nin yıllarca cinsel istismara maruz bırakıldığının ortaya çıkması üzerine başlayan davada İstinaf’ın cezaları az bularak bozdu. Kararın ardından sanıkların yargılnmasına bugün yeniden başlandı. Yeniden görüşen dava 10 Haziran’a ertelendi.

DAVA SİL BAŞTAN

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin altı yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile ‘evlendirilerek’ yıllar boyunca istismara maruz bırakılmasına yönelik yargılandıkları davada İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Kadir İstekli’ye 30 yıl, baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20 yıl ve anne Fatma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Karar sonrasında Cumhuriyet savcısı dosyayı istinafa taşımıştı. Yerel mahkemenin kararını değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, sanıklara verilen cezanın arttırılması gerektiğini aktararak kararı bozmuştu.

Kararda İstinaf Mahkemesi, sanık Kadir İstekli’nin 2004-2013 yılları arası için ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, 2020 yılı için ise ‘eşe karşı nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından 2 ayrı ceza verilmesi gerekirken, tek bir suçtan cezalandırma yapıldığı değerlendirildi. Anne ve babanın cezasını ise ebeveyn olmaları sebebiyle yasa gereğince arttırım yapılması gerektiğini vurguladı. İstinaf, yargılamanın yeniden yapılması için dosyayı Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Bugün İstanbul Kartal’daki Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıkların yeniden yargılanması başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x