Katalonya’da ayrılıkçılara seçim hezimeti

İspanya’nın doğusunda, son yıllarda ayrılıkçı girişimlerle gündeme gelen Katalonya Özerk Yönetimi’nde, bugün yapılan yerel parlamento seçimlerini Katalonya Sosyalist Parti (PSC) kazansa da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için siyasi istikrarsızlık devam edecek gibi gözüküyor. 

Katalonya’da ayrılıkçı girişimlerin başladığı 2010 yılından bu yana 6. erken seçim dün yapıldı. 
Seçimlere katılım 14 Şubat 2021’deki son seçimlere nazaran 6 puan artışla yüzde 57,8 olarak verildi. 

Henüz resmi olmayan, yüzde 96 oranında açılan sandık sonuçlarına göre 135 sandalyeli Katalan parlamentosunda PSC 42, eski Katalan hükümet başkanı olan ve İspanya’da hakkındaki tutuklama kararından dolayı Fransa’da bulunan Carles Puigdemont’un liderliğini yaptığı Katalonya İçin Birlik (Junts) 35, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 20, sağ görüşlü Katalonya Halk Partisi (PPC) 15, İspanya aşırı sağını temsil eden Vox 11, aşırı sol görüşlü Comuns 6, ayrılıkçı partilerden Halk Adaylığı Birliği (CUP) 4 ve ilk defa seçimlere katılan Katalan milliyetçisi, ayrılıkçı, aşırı sağcı Aliança Katalana 2 milletvekili çıkardı. 

Son seçimlerle kıyaslandığında bir kez daha birinci parti çıkan PSC’nin milletvekili sayısını 9 artırması, mevcut durumda Katalan hükümetinde iktidarda olan ERC’nin ise 13 milletvekili kaybetmesi öne çıktı. 

En büyük yenilik ise Katalan yerel parlamentosunda 2010’dan sonra ilk defa ayrılıkçı siyasi partilerin çoğunluğu kaybetmesi oldu. 

Seçimlerin sürprizini, 2020 yılında kurulan, göçmen, İslam ve İspanyol karşıtı bir ideolojiye sahip olan ve 2 milletvekiliyle ilk defa Katalan parlamentosuna giren aşırı sağcı Aliança Katalana yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x