Uzman isim yanıldım diyerek açıkladı! Altında yeni tahmin…

  • Haber7

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunun “B”den “B+”ya yükseltildiği ve kredi notu görünümünün “pozitif” olarak korunduğu bildirildi. Açıklamada, politika yapıcıların, cari açığın daraldığı ve dolarizasyonun tersine döndüğü ortamda enflasyonu düşürmeyi ve liraya olan güveni yeniden tesis etmeyi başarması halinde Türkiye’nin kredi notunun yükseltilebileceği ifade edildi. Ülke ekonomisine ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu sene ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Haber7’ye değerlendirdi.

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK NOT ARTIŞI DEVAM EDEBİLİR”

Not artışının beklenen eğilimde olduğunu dile getiren A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, görünümün pozitif olarak korunmasının yakın zamanda da bir not artışı getirebileceğini ifade etti. Not artışının bir diğer yansımasının CDS primleri olduğunu ifade eden Üzeyir Doğan, gün itibarıyla CDS primlerinin 300 seviyesinin altında seyrettiğini belirtti. Doğan, kredi notunun borsaya yansımasını, “Sınırlıda olsa bir kar realizasyonu getirdiğini görüyoruz” diyerek açıkladı. Dikkat edilmesi gereken hususun borsa açılışından ziyade kapanışı olduğunu dile getiren Doğan, piyasada yukarı yönlü hareketin olduğu senaryoda yatırımcının gelme eğiliminde de artış olacağını ifade etti.  Zirveden satmak ya da dipten alma mantığının kolay olmadığını belirten Doğan, panik havası ile agresif hareketlerin risk taşıdığını kaydetti.

 

 

Mayıs ayı beklentisi ve seyrine ilişkin konuşan Doğan, “Trendin oluşmasını engelleyecek bir aya girdik. Çünkü kritik bir beklentinin olmadığı bir aya girdik. Enflasyon, kredi notu gibi önemli veriler geldi. Bu nedenle gel git olabilecek bir ay. Sektörler arasında geçişler ve kırılım yaşanabilir. Zirveden satmak risktir. Bu anlamda yatırımcı zirveden dönüş emaresi verecek destek kırılımında satış yapmak daha iyi bir stratejidir.” diye konuştu.

“YAVAŞ İLERLEYEBİLİR ANCAK İYİYE GİTTİĞİMİZ AŞİKAR”

A1 Capital GYM Üzeyir Doğan, yabancı yatırımcının söylemlerinin olumlu ancak eylemlerinde o pozitifliği göremediklerini kaydetti. Seçim sonrası yabancının düşükte olsa Türkiye’ye yöneldiğini belirten Doğan, yabancı yatırımcı girişlerinin yıl içine yayılarak devam edeceğini ifade etti.

 

 

Doğan, yaz aylarında döviz girişinin artması ile enflasyonun da yaz aylarında düşüş yaşayacağını söyledi. Böyle bir atmosferde yatırımcının iştahının artacağını belirten Doğan, “Bazı süreçler yavaş ilerleyebilir ancak iyiye gittiğimiz aşikar. Bunu not artışı ile de gözlemliyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımcıyı daha fazla cezbedecektir. Bu nedenle yaz aylarında yabancı yatırımcı girişlerinin artacağı kanaatindeyim” dedi.  

UZMAN İSİM YANILDIM DİYEREK AÇIKLADI: ALTINDA YENİ TAHMİN!

Altının ibresini hafta başı itibarıyla yeniden yukarı çevirmesini değerlendiren Üzeyir Doğan, altın noktasında bir önceki tahminlerinde yanıldığını ancak altın için halen daha risklerin bulunduğunu belirtti. Faiz indirimlerinin gecikmesi ile dolar bazında altın ons fiyatlarının kalıcı olmadığını ifade eden Doğan, içerdeki yatırımcı için dolar kurunun önemli olduğunu söyledi.

 

 

Dolar-TL kurunda stabil görünüm beklediğini kaydeden Doğan, altının hem ons tarafından hem de dolar-TL tarafından beklenen desteği göremeyeceği yönünde tahminlerde bulundu. Doğan, “Ben bir ucu dolara bir ucu onsa takılan altın yerine TL varlıklarının daha cazip olduğu kanaatindeyim” dedi.  

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x